Anasayfa Ürünlerimiz Kaymak ve Sağlık Kaymak Hakkında İletişim
 
Geleneksel Tadımız Kaymağın Faydaları...
Geleneksel bir tadımız olan kaymağın faydaları saymakla bitmiyor. Halk arasında gıda olarak tüketilmesinin dışında çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca bayanlar güzelliklerini korumak için farklı şekillerde kullanmaktadırlar.
Devamı..
 

Genel Kaymak Bilgileri

Süt yağının yoğunlaştırılması ile kaymak elde edilir. Süt veya kremadan yapılan kaymak bal, reçel, pekmez, fındık ezmesi gibi farklı tatlarla beraber tüketilebilir.

Kaymak Çeşit ve Farkları

Kahvaltıda tüketilen iki çeşit kaymak vardır;
*Süt kaymağı (Afyon kaymağı ya da Manda kaymağı olarak da bilinir.)
*Krema kaymağı

Süt kaymağı ile krema kaymağı arasındaki fark kısaca şöyledir;
*Süt kaymağı 2-3 gün arasında dayanır.
*Krema kaymağı 7-15 gün arasında dayanır..
*Süt kaymağı krema kaymağına göre daha pahalı bir üründür.

Krema Dayanıklılık Süresi

Kaymağın hammaddesi olan sütün yüksek ısılarda pastörize edilmemesi ve üretilen kaymağın soğuk şekillerde tutulmaması en büyük erken bozulma nedenidir.
Krema kaymağının dayanıklılık süresi muhafaza şartlarına görede birebir değişmekte olup genel olarak 10 gün kadar dayanıklılığını koruduğu bilinmektedir eğer krema kaymağınızı soğuk bir yerde yani -1 ve +4 derece arasında muhafaza ederseniz ve süt pastörizesi yapılmışsa dayanma süresini ve tazeliğini 20 güne kadar cıkartabilirsiniz krema kaymağı hava şartlarında değerlendiğinde kışın hava soğuk olduğu için 30 güne kadar bozulmadığı gözlemlenmiştir. fakat bunun tam tersi yaz aylarında bu kaymağın bozulma süresi 3 güne kadar inmiştir yazın havanın sıcak olması ve bu kaymağı satan market bakkal şarküteri vb satış yerlerinin elektrik tasarrufuna gitmek için dolablarını kapamaları sonucu kaymak 30 derecelere varan sıcakla karşı karşıya bırakılmakta ve bu nedenle dayanma süresi bu kadar kısaya inebilmektedir bir kaymağın 1 saat boyunca 10-30 derece arası sıcakta bırakılması bile kaymağın çok erken bozulmasına olanak sağlamaktadır.
Kimi müşterilerin bizim üretimimiz olan krema kaymağını kışın dayanma süresinin ve tazeliğinin uzun olması nedeniyle tebrik etmesinin yanı sıra yaz aylarında tam tersi bir şekilde erken bozulması ile ilgili şikayette bulunmasının nedenide yukarda yazılan elektrik tasarrufu ve kaymağın sıcakla temas ettirilmesidir. Yoksa kaymağın kışın farklı yazın farklı üretilmesi gibi bir durum olamaz.

Kaymak muhafaza şekilleri

kaymak muhafazası derece olarak -1 ve +4 derece soğuklukta saklanmalıdır alınan ve ambalajı açılan kaymak kullanıldıktan sonra sararmaması ve sertleşmemesi için ambalajı kapalı bir şekilde tutulmalıdır kaymağın sıcakla temas ettirilmemesi yada soğukta saklanması en iyi muhafaza şeklidir.
Kaymak tadı
Kahvaltı kaymağındaki tad olayı her kişinin damak zevkine göre değişmekte olduğu gözlenmiştir bazı yapılan denemelerde aynı kaymağı kimi şekerli kimi acı kimi tatsız bulmuştur genel olarak kaymak tatlı bir şeylerle tüketilidiği için tadı ayırt edilemezsede tatlı grubu ile çok iyi bir ikili olduğu belirlenmiş olup yalnız olarak tadını almak isteyenlere içilen normal süt tadında olduğunu söyleyebiliriz.

Kaymak Rengi

Kaymak hakkında halkımızın en çok yanılgıya düştüğü renk konusudur kimi insanlarımız sarı renkte olan kaymağın bozuk ,beyaz renkte olan kaymağın ise taze ve kullanılabilir olduğunu sanmaktadır oysa kaymağın sarı renk ve beyaz renkte olması taze ve bayat olmasını göstermez kaymağın sarı renkte olmasının nedeni,:yazın süt veren hayvanların dışarıda yani otlak yerlerde ve yeşillik yiyerek beslenmesi ve yeşillikle beslenen hayvanın sütünün sarı gelmesidir bunu tersi yani beyaz olmasının sebebi ise kışın dışarıda otlatılamayan hayvanların kapalı ortamlarda yem ile beslenmesi ve sütünün beyaz gelmesinden kaynaklanmaktadır.
Kimi firmalarda yazın dahi kaymağın beyaz çıktığı görülebilmektedir fakat bu beyazlık kullanılan beyazlatıcı ilaca bağlı olmasındandır.kullanılan beyazlatıcı ilacın sağlığa zararlı olmayan sağlık bakanlığından onaylı olması zorunludur.

Kaymağın İçeriği

Krema kaymağının içeriği;% 65 krema, % 35 süt, Dayanıklılık sağlayıcı katkı.
Not: Dayanıklılık sağlayıcı katkı Sağlık Bakanlığın tarafından onaylıdır. Bu katkılar firmalara göre değişiklilik göstermektedir.

Tüketim Şekli

-Kahvaltı sofralarınızda bal ve reçellerle beraber tüketebilirsiniz.
-Geleneksel Türk Mutfağının tüm tatlılarıyla tüketebilirsiniz.
-Besleyici ama basit bir lezzet yaratmak için bal, muz, cevizle afiyetle tüketebilirsiniz.
-Yemeklerinizde de tereyağ yerine daha hafif ve düşük kollestrollü bir ürün olarak kullanabilirsiniz.

 
ANASAYFA | ÜRÜNLER | KAYMAK VE SAĞLIK | KAYMAK HAKKINDA | İLETİŞİM TÜM HAKLARI SAKLIDIR